Taş Uygulama Kılavuzu

Taş Uygulama Kılavuzu

Taş Uygulama Kılavuzu için Pangolin Stone’a ait hazırlama ve uygulama prosedürlerini inceleyerek bilgi edinebilirsiniz.

TAŞ KAPLAMA MONTAJI İÇİN HAZIRLIK

PANGOLIN STONE taş kaplama, YAPISAL OLARAK ELVERİŞLİ VE UYGUN BİÇİMDE HAZIRLANMIŞ HERHANGİ BİR YÜZEYE uygulanabilir ve uygulandığı yüzeyin dahili bir parçası haline geldiğinden, hiçbir temel veya yapısal değişiklik gerektirmez.

Gereken Taş Miktarını Tahmin Etme:
1. Kaplanacak alanın m2 alan ölçüsüne ulaşmak için uzunluğunu ölçüp yükseklikle çarpın.
2. Taş uygulama alanlarındaki geniş pencere veya kapı açıklıklarının m2 alan ölçüsünü toplam m2 alandan çıkarın.
3. Gereken köşe miktarını belirlemek için dış köşelerin uzunluklarını metre cinsinden ölçün, bu değere mtül diyelim. Bir mtül uzunluk, düz yüzey alan m2’sinin yaklaşık olarak ¾’ünü kaplar.
4. Gerekli toplam düz yüzeyden, köşelerin toplamının %75’ini çıkarın. Uygulamacılar genellikle, kopma, kesme ve kenar kesmeye imkan vermek için %10 fazladan taş eklerler ( fire ).
Montaja Bağlı Olarak İhtiyacınız Olabilecek Gereçler:
Çekiç, El arabası, Çapa, Taşçı Malası, Koruyucu, Gözlük, Tesviye Aleti, Çırpı İpi, Ahşap Çıta, Harç Torbası, Ufak Süpürge, Çelik Yünü, Yumuşak Tel, Fırça, Toz Maskesi.
Montaja Yardımcı Olabilecek Opsiyonel Gereçler:
Elektrikli Taş Kesici , Elmas Tıraşlama, Bıçaklı Zımparalama Makinesi, Zımba Tabancası.

Duvar Tipine Göre Olası Gerekli Malzemeler:

HARÇ
• Hazır S-tip sıva harcı veya kendi karıştırdığınız sıva harcı
• Gerekli ise demir oksit harç boyası ( Hazır harçlar genelde
beyaz, krem veya gri renklidir )
• Taş yapıştırma harcı ( polimer katkılı )
• Silan bazlı su itici ( film tabakası oluşturmayan, nefes alabilir tip )
HAVA DİRENÇLİ BARİYER
• Pangolin Stone, minimum 5 cm yatay ve 15 cm dikey ek yerleri ile şıngıl kesimde uygulanan ve üst üste
bindirilmiş D-Grade membranı iki katmanlı olarak önerir. Bu hava dirençli bariyerin, yığma tuğla duvar yüzeyine
yapılan uygulamalar haricinde dış ve iç harç uygulamalarında kullanılması tavsiye edilir.
METAL SIVA FİLESİ
• 1,2 -1,5 kg/m2 ağırlığında, kendinden kaplamalı genişleyen galvanizli baklavalı metal sıva filesi ( rabis teli de olabilir ) veya anti-pas ile kaplanmış siyah metal levha.
• Açık ahşap veya çelik sac profiller üzerine, su geçirmez membranlı galvanizli tel örgü gereklidir.
SABİTLEME ELEMANLARI
• Galvanizli arduvaz çivileri, pasa dayanıklı zımbalar, beton çivileri.
• Çelik sac yüzeylere montaj için kullanılan alçıpan vidaları
SU İTİCİ KİMYASAL ( SIVI )
• Silan-bazlı , film oluşturmayan, sararmayan, püskürtme yöntemi ile uygulanan, is/duman lekelerinin olabileceği veya yüksek kar yağışı, su sıçraması, oluksuz balkonlardan, sızdıran oluklardan su dökülen alanlarda gerektiğinde kullanılabilir.

Taş Uygulama Kılavuzu
Taş Uygulama Kılavuzu

Sıvalı yüzeyler için yüzey hazırlama - Metal sıva gerekli mi?

Tam Sıva nedir?
Normalde tam sıva 3 katmandan oluşur. Sıyırıcı katman da denilen ilk katman genellikle pürüzlü yüzeyli 1,0-2,0 cm kalınlıkta bir çimento katmandır. Kaba sıva denilen ikinci katman, genellikle 1,0-2,0 cm kalınlıkta pürüzsüz,
düzleştirilmiş bir katmandır. Boya katmanı, çimento ve boyadan oluşan 3,0 mm kalınlıktan fazla olmayan oldukça ince bir katmandır. Tam sıva’nın boya katmanı, boya veya bir başka bağ kırıcı ile boyanırken, aşağıdaki yöntemlerden biri izlenir;
1- Metal Levha; Boyalı sıva üzerine taş montajı yapılırken tercih edilen yöntemdir. Metal levha, kaba sıva veya boyanmamış sıva üzerinde gerekli değildir ancak sıvanın boyanmamış olduğundan emin olun. Boya izleri var mı yok mu görmek için kapı sövelerinin ve su musluklarının vb. köşelerine bakarak bundan emin olabilirsiniz.
2-Kumlama ve/veya Su Püskürtme Boyalı yüzeyler için ikinci bir seçenektir. Duvarı orijinal haline göre restore etmek için tercih edilir. Ayrıca kumlamadan çıkan kum kalıntılarını tazyikli su ile yıkayarak temizlemelisiniz

Metal sıva filesini çivileme için saplama yerini işaretleme (Şekil 1):
İlk adım, saplama yerlerini bulmak ve geniş metal sıva filesini çivileyeceğiniz duvara işaretlemektir. Saplama yerlerini merkeze 40 cm olarak işaretleyin

Metal sıva filesini çivileme (Şekil 2):
Metal sıva filesinin diğer file ile birleşme yerlerinde 5 cm’lik kısımlarını üst üste bindirerek tüm yüzeyi kaplayın. Çivileri 40 cm aralıklarla uygulayın.

Taş Uygulama Kılavuzu

Yardımcı İpuçları;
• Eski sıvalı evler; Sıva bazen oldukça serttir ve sertleştirilmiş çelik çiviler sıvalı duvara nüfuz etmekte zorlanırlar. Çivilemeden önce sıvayı yumuşatmak için çiviyi çakmayı planladığınız yere bir çekiç ile vurmak yardımcı olur.
• Sert beton; Temel veya perde beton için, 1,5-2,0 cm’lik sertleştirilmiş çelik çiviler kullanın. Kısa çivileri çakarken, ağır bir membranla bunları yerinde tutun.
• Çivi çakma; Sertleştirilmiş çelik çivileri betona çakarken, çiviye bir veya iki sert darbe yeterlidir, çivi ayarlandıktan sonra fazladan bir darbe bazen çiviyi kopartabilir.
• Sıcak Hava; 27 C üzerindeki sıcaklıklarda, taşın yüzeye daha iyi bağlanmasını sağlamak için duvarı ıslatın.

AHŞAP KAPLAMA, HARÇSIZ DUVAR VEYA METAL İÇİN YÜZEY HAZIRLAMA

İlk adım, su geçirmez membran ile alanı kaplamak, saplama yerlerini bulmak ve geniş metal sıva filesine çivi veya vida takacağınız yeri işaretlemektir. Yaklaşık olarak 5 cm bağlantı yerlerini üst üste bindirerek, metal sıva filesi ile tüm yüzeyi kaplayın, 3,5-5,0 cm’lik bağlantı elemanı kullanın. Ahşap kaplama veya alçıpan üzerine çatı kaplama çivileri ve metal duvarlar üzerine vidalar kullanın. Bağlantı elemanı, yalnızca her 40 cm’de (yatay ve dikey eksenlerde) kullanılmalıdır. Metal fileyi sıkı tutmanın gerekli olduğu diğer alanlarda fazladan çiviler veya vidalar kullanın.

Yüzey Hazırlama

METAL FİLEYİ SIKI TUTMA;
dışarıya doğru çalışırken levhayı düz ve sıkı tutmak için, her tabakanın merkezinde çivileme ve vidalama yaparak ve her 40 cm’de bir (yatay ve dikey eksenlerde) uygulamak çok önemlidir!

İkinci adım, sıyırma katı atmaktır. Kum ve çimento harç karışımı (sıyırma katı) metal file üzerine uygulanacaktır. Sıyırma katı, yaklaşık 1,0 cm kalınlıkta olmalıdır. Filenin tamamen kaplandığından ve YÜZEYİN DÜZ olduğundan emin olun. Halen ıslakken, el tırmığı veya taşçı kazıma aleti kullanarak sıvalı yüzeyi taraklayın. Bu, yüzeyin çok düzgün ve pürüzsüz olmamasını sağlayacak ve taş ve duvar arasında tutunmayı artıracaktır.

Sıyırma Katı

Üçüncü adım, duvarı işaretlemedir. Bu işlem, modüler taşlar için geçerli olup, düzensiz şekilli taşlar için gerekli değildir. Sıyırma katı kuruduktan sonra (genellikle 48 saat) ve taş uygulanmadan önce, çırpı çizgisi taşın dikey olarak uygun şekilde hizalanması için duvar boyunca çekilir. Çırpı çizgileri, güzel ve profesyonel sonuçlar sağlamak üzere taşın yönünü düz tutmak için gereklidirler. Bir ölçüm noktası belirleyin. Bu nokta, saçak veya en alçak pencere eşiği olabilir. Duvar üzerine işaretlenen çizgiler, eşit aralıklarla ve pencere eşiğine paralel olmalıdır. Örneğin: Pencere eşiğini seçin, ilk çırpı çizgisinin düzeyini kesinleştirmek için referans noktası olarak eşiği kullanarak, duvar boyunca bir çırpı çizgisi çekin. Sonra eşit aralıklarla uygulama yapacağınız duvar boyunca bunu tekrarlayın.

DONMA – ÇÖZÜLME ÇEVİRİMİ

Pangolin duvar kaplama ürünleri defalarca donma-çözülme çevrimine dayanıklıdır. Başarılı ve dayanıklı imal edilmiş bir taş kaplama montajı sağlamak için aşağıdaki önlemler alınmalıdır;
• Üretilen taş kaplamayı buzlanma önleyici malzemeler, tuz veya diğer sert kimyasallar ile temasa maruz bırakmayın. Bu koşullara uzun süre maruz kalma, garantide geçerli olmayan, üretilen taş kaplamanın solmasına veya yüzeyde hasara neden olabilir.
• Sızıntılı oluklardan su dökülen alanlarda, oluksuz balkonlarda, is/duman veya fazla kar yağışı olan alanlarda silan-bazlı, nefes alabilen, film tabakası oluşturmayan, sararma yapmayan bir su itici kimyasal kullanılmalıdır.
• Duvar harpuştaları ve direk başlıkları yeterli boyutta olmalıdır. Bu, donmayı ve suyun taşın arkasına akmasını engelleyecektir. Su donarken genişlediğinden taşı gevşetip yerinden hareket ettirebilir.

KURU-YIĞMA TAŞ STİLİ ( DERZSİZ ) MONTAJ

Taşları Düzenleme:
Çalışma alanının yakınına, birkaç farklı kutudan, farklı renk ve boyutlarda yaklaşık olarak 2,5-3 m2’lik taşları yere sererek başlayabilirsiniz. Bu sizin için, gerektiğinde istenilen taşı bulmanızı kolaylaştırır ve bunlardan birini seçmenizi sağlar. Çeşitli taşları seçerek ve karıştırarak, şekil, boyut, renk, kalınlık ve kıvam olarak dengeli bir dağılıma ulaşmaya çalışın. Montaj süresince de yerlerdeki taşlar azaldıkça, farklı kutulardan taşlar seçin ve karıştırın. Bazı taşların kutunun altında daha koyu olduklarını fark edebilirsiniz. Bu normaldir çünkü taş daha iyi kürleme işlemine ulaşmak için nemli olarak ambalajlanmıştır. Kurudukça renk açılacaktır.

Hazır Bir Duvara Yığılı Taş Uygulama:

İlk sırayı montajlarken, köşeden başlayın, bir veya iki köşe taşını montajlayın. Köşe parçaları uzun ve kısa geri dönüşlere sahiptir. Bu geri dönüşler çırpı çizgisi içinde kalarak duvarın köşesi üzerinde karşıt yönde birbirlerini izlemelidir. Montajlanan her bir sıra üzerinde her zaman bir köşe taşıyla başlanır. Düz taşın ilk sırasını montajlarken, taşın üst kenarını köşe taşının hemen yanında başlayan çırpı çizgisine hafifçe koyun. Taşın arkasına 1,0-1,5 cm harcı sürün ve taşı duvara yapıştırırken taşın arkasındaki harcı dış kenarlara iterek, yan yana, ileri geri çalışın taşı bastırarak yapıştırın. Bu yan-yana hareketleriniz, taş ayarlanana kadar çizgiden aşağıya taşı hafifçe hareket ettirirken, kısa kısa olmalıdır. Uygun harç kullanmak Taşın ilk tabakasını uygulama size daha iyi yapışkanlık ve duvarı tamamen düzenlemeden önce taşın konumunu ayarlamak üzere daha fazla zaman verecektir.

Uzun yatay ve dikey ek yerleri çizgileri oluşturmaktan kaçınarak, farklı yükseklikte taşlarla birbirini izleyen duvarınız boyunca ilk sıraya devam edin. Ayarlamadan önce taşların üzerindeki fazla harcı temizleyin. Bir sonraki sırayı uygulamadan önce ,alt sıranın hafifçe sertleşerek duvar ile bağını güçlendirmesi için 30 dk-50 dk arasında bekleyin. Eğer taş duvardan ayrılırsa, harç ile birlikte çıkarın ve yeniden montajlayın. Harç ek yeri oluşturarak ve alttan çıkan harcı tutarak, ileri-geri çalışırken, taşı duvara doğru bastırın ve aşağıdaki taştan 0,5 cm yukarıda taşları dengeli yerleştirin. Ayrıca kenarlarda fazla harç oluşması halinde sıkı montaj bağlantısına sahip olması için bunları almanız gerekecektir.

ÖNERİ:
Taşları yığma tekniği ile uygularken dikey ek yerlerini önlemeye dikkat edin. Mümkünse bunları birbirinden minimum 5 cm olarak ayırın. Ayrıca kalın taşların yanına ince taşları koyun ve çeşitlilik gösteren renkleri seçin Sıra boyunca farklı yükseklikte taşlar kullanarak, yatay ek yerlerinden kaçının. Hizalamayı kontrol etmek için çıta kullanma: Taş sırasının bir üst sırasını hizalamak için püf noktası, her iki kenar üzerinde önceden işaretlenmiş bir çıta kullanmaktır. Halen çırpı çizgileri içinde olmanız halinde taşın üzerinde çıtayı tutmak gerçekten yardımcıdır. Çıta, fazla harcın çıkarılması için kullanışlı olabilir ve ayrıca şerit metreden daha hızlı ve kolay tutulabilir. Harç ayarlanmadan önce her 30 dakikada, bir çelik yünü veya ufak fırça ile taşın yüzeyinden fazlalık harcı temizleyebilirsiniz. Uzun sürede sabitlenen sert, beyaz harcınız olması durumunda, yumuşak bir tel fırça kullanabilirsiniz veya ıslak harç süngeri ile temizleyebilirsiniz. Taş montajı yaparken, oluşturabileceğiniz sonsuz sayıda olası model bulunmaktadır. Kullanmak üzere bir takım veya önerilen bir model yoktur ve artistik bir şekilde güzel bir iş ve hoş bir model oluşturmak için montajı yapan kişiye kalmıştır.

Taş Uygulama Kılavuzu için pdf dosyamızı inceleyebilirsiniz. Taş Uygulama Kılavuzu pdf sini buradan indirebilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Tüm soru görüş ve önerilerinizi iletişim formu ile bize bildirebilirsiniz.

Ürünlerimiz ve Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz.