Şömine Bacaları

Şömine bacaları şömine için en önemli unsurlardan bir tanesidir. Şömineniz için yeterli bir bacaya sahip olmak, iyi yanan bir ateşin başarısında hayati bir rol oynar. Bir bacanın iki temel işlevi vardır – birincisi, duman olarak da bilinen istenmeyen yanmayı evin dışına taşımak ve ikincisi, şöminenin sağlıklı yanmasını sağlamak için yangına karşı hava besleyen hava akımı sağlamaktır. Bacanın çekişi yükselen sıcak havadan gelir. Hava bacadan yukarı doğru akarken, aşağıdakileri içeren birçok faktör devreye girer:

  • Baca Yüksekliği
  • Bacadaki Virajlar
  • Baca Yeri
  • Baca İnşaatı
  • Evin Sıkılığı

Gerekli Çapınızı Hesaplamak

Baca yüksekliğine gelince, uzun bir baca, kısa bir bacanınkinden daha fazla cereyan üretecektir. Çap için bunun da çekim üzerinde etkisi vardır. Bir baca çok genişse, dumanın aşırı soğumasına izin vermekle ilgili bir sorun yaşayabilirsiniz ve bu da hava akımını yavaşlatır. Çapın baca çıkış çapına benzer olmasını istiyorsunuz. Baca çapınızın asla soba çıkışının enine kesit alanının üç veya dört katından fazla olmaması gerektiğini unutmayın. Büyük boyutlu bir bacanız varsa, çapı daha küçük olan bir bacaya sahip bir astar eklemeyi düşünmelisiniz.

İdeal Baca Konumu Nedir?

Bacanın yeri de önemlidir. Bacanızı dışarıdan çok içeriye ekleyerek, baca sıcaklığını ek ısı olarak kullanabilirsiniz. Her baca, hava akımını düşüren dönüşlere sahip olmalıdır. Bir kılavuz olarak, her 90 derecelik dönüş, beş fitlik etkili baca yüksekliğini keser.

Şömine Bacaları
Şömine Bacaları

Bacanızın yapımı da ilginç bir faktördür. Yuvarlak bir baca, dikdörtgen ve kare bir bacadan daha iyi çeker. Ayrıca hava akımını ve hava çekimi kolaylaştıracak bir baca seçmelisiniz. Daha uzun süre daha sıcak kalacak yalıtımlı bir bacaya sahip olmayı da düşünmelisiniz. Evinizin sızdırmazlığı söz konusu olduğunda, sahip olduğunuz her cihazda yanmayı desteklemek için hava bulunmalıdır. Eviniz çok darsa, yangını beslemek için yeterli hava olmayabilir.

Çoğu insan bir Şömine bacaları ‘nın şömine için en önemli unsurlardan bir tanesidir. Şömineniz için yeterli bir bacaya sahip olmak, iyi yanan bir ateşin başarısında hayati rol oynar.

Şöminenizi inşa etme ve yenileme zamanı geldiğinde bu bilgiyi aklınızda bulundurun. İdeal şöminenizi belirleme konusunda daha fazla bilgi için, lütfen Direkt Şöminelerdeki uzmanlığımızı kullanmaktan ve bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin . Eğer bir şömine bacası almayı planlıyorsanız aksesuarlar sayfamızdan ürünü inceleyebilirsiniz.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

Tüm soru görüş ve önerilerinizi iletişim formu ile bize bildirebilirsiniz.

Ürünlerimiz ve Hizmetlerimiz Hakkında Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz.